Każdy z nas prędzej czy później musi zmierzyć się z drobnymi pracami montażowymi czy naprawczymi w domu. Jednym z najczęściej używanych narzędzi, po które sięgamy jest śrubokręt. I nic w tym dziwnego, ale co zrobić żeby było szybciej i przy mniejszym wysiłku? Możemy wzbogacić swoją domową skrzynkę z narzędziami o wkrętak akumulatorowy, którym przykręcimy drzwiczki od szafki, uchwyty, skręcimy regał, a nawet wywiercimy otwór o niedużej średnicy (niektóre wkrętaki posiadają funkcję wiercenia).
Zasilanie wkrętaka
Wkrętak akumulatorowy to proste w obsłudze narzędzie. Najczęściej spotykanym typem zasilania tych urządzeń jest wbudowany akumulator, który ładujemy za pomocą ładowarki-zasilacza. Czas ładowania to około od 3 do 5 godzin. Może się wydawać, że to wieczność, ale porównując np. czas ładowania szczoteczki elektrycznej do zębów, gdzie czas ładowania to ok. 16 godzin, to jak pstryknięcie palcami. Pyk i już 🙂 Fakt, w szczoteczkach jest inny typ akumulatora, ale chodzi bardziej tutaj o pokazanie, że nie taki diabeł straszny jak go malują. A co nam daje praca bezprzewodowa? No na pewno gwarancję, że nie potkniemy się o kabel zasilający i nie stracimy pięknego uzębienia, które wcześniej tak skrupulatnie czyściliśmy długo ładowaną szczoteczką ;). Swoboda pracy to duża zaleta. Możemy wygodnie manewrować wkrętakiem nawet na małych przestrzeniach. I tutaj też warto dodać, że takie wkrętaki to kompaktowe narzędzia, które możemy trzymać jedną ręką bez większego wysiłku.
Inne udogodnienia
Producenci stosują różne rozwiązania, aby maksymalnie ułatwić pracę użytkownikom. Niektóre z modeli posiadają funkcję zmiany położenia rękojeści dla łatwiejszego manewrowania, np. wkrętak Graphite 58G150 czy wkrętak BlackDecker A7145. Rękojeść możemy ustawić pod kątem 90 stopni lub 180 stopni, w zależności od tego, w jakiej pozycji będzie nam łatwiej pracować. Z kolei wkrętak Bosch IXO V ma na wyposażeniu dodatkowe adaptery: do wkręcania przy krawędzi i adapter kątowy, dzięki którym też łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Wiele wkrętaków jest też wyposażonych w diodę LED, która doświetla miejsce pracy, co przydaje się zwłaszcza, gdy mamy coś do przykręcenia w ciemnym zakamarku.
Osprzęt do wkrętaków
Standardowe mocowanie bitów w uchwycie wkrętaków to 1/4″. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie końcówki, które często są już na wyposażeniu wraz z wkrętakiem. Jeśli chcemy montować jakieś elementy drewniane to trzeba dobrać odpowiedni wkręt oraz bit i można działać. Jak już zostało wspomniane, niektóre modele wkrętaków mają funkcję wiercenia, np. wymieniony wcześniej Graphite 58G150. Nie wywiercimy nim jakiegoś otworu o oszałamiającym rozmiarze, ale w przypadku małych średnic wkrętak jak najbardziej się sprawdzi.