Wkrętak akumulatorowy – godny zastępca śrubokręta

Każdy z nas prędzej czy później musi zmierzyć się z drobnymi pracami montażowymi czy naprawczymi w domu. Jednym z najczęściej używanych narzędzi, po które sięgamy jest śrubokręt. I nic w tym dziwnego, ale co zrobić żeby było szybciej i przy mniejszym wysiłku? Możemy wzbogacić swoją domową skrzynkę z narzędziami o wkrętak akumulatorowy, którym przykręcimy drzwiczki od szafki, uchwyty, skręcimy regał, a nawet wywiercimy otwór o niedużej średnicy (niektóre wkrętaki posiadają funkcję wiercenia).

Zasilanie wkrętaka

Wkrętak akumulatorowy to proste w obsłudze narzędzie. Najczęściej spotykanym typem zasilania tych urządzeń jest wbudowany akumulator, który ładujemy za pomocą ładowarki-zasilacza. Czas ładowania to około od 3 do 5 godzin. Może się wydawać, że to wieczność, ale porównując np. czas ładowania szczoteczki elektrycznej do zębów, gdzie czas ładowania to ok. 16 godzin, to jak pstryknięcie palcami. Pyk i już 🙂 Fakt, w szczoteczkach jest inny typ akumulatora, ale chodzi bardziej tutaj o pokazanie, że nie taki diabeł straszny jak go malują. A co nam daje praca bezprzewodowa? No na pewno gwarancję, że nie potkniemy się o kabel zasilający i nie stracimy pięknego uzębienia, które wcześniej tak skrupulatnie czyściliśmy długo ładowaną szczoteczką ;). Swoboda pracy to duża zaleta. Możemy wygodnie manewrować wkrętakiem nawet na małych przestrzeniach. I tutaj też warto dodać, że takie wkrętaki to kompaktowe narzędzia, które możemy trzymać jedną ręką bez większego wysiłku. 

Akumulatorowy wkrętak Graphite 58G150

Inne udogodnienia

Producenci stosują różne rozwiązania, aby maksymalnie ułatwić pracę użytkownikom. Niektóre z modeli posiadają funkcję zmiany położenia rękojeści dla łatwiejszego manewrowania, np. wkrętak Graphite 58G150 czy wkrętak BlackDecker A7145. Rękojeść możemy ustawić pod kątem 90 stopni lub 180 stopni, w zależności od tego, w jakiej pozycji będzie nam łatwiej pracować. Z kolei wkrętak Bosch IXO V ma na wyposażeniu dodatkowe adaptery: do wkręcania przy krawędzi i adapter kątowy, dzięki którym też łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Wiele wkrętaków jest też wyposażonych w diodę LED, która doświetla miejsce pracy, co przydaje się zwłaszcza, gdy mamy coś do przykręcenia w ciemnym zakamarku.

Wkrętak akumulatorowy BlackDecker A7145

Osprzęt do wkrętaków

Standardowe mocowanie bitów w uchwycie wkrętaków to 1/4″. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie końcówki, które często są już na wyposażeniu wraz z wkrętakiem. Jeśli chcemy montować jakieś elementy drewniane to trzeba dobrać odpowiedni wkręt oraz bit i można działać. Jak już zostało wspomniane, niektóre modele wkrętaków mają funkcję wiercenia, np. wymieniony wcześniej Graphite 58G150. Nie wywiercimy nim jakiegoś otworu o oszałamiającym rozmiarze, ale w przypadku małych średnic wkrętak jak najbardziej się sprawdzi. 

Dodaj komentarz