Narzędzia wielofunkcyjne Bosch Universal+ i Universal – nowe symbole, zastosowanie, osprzęt

Wielu majsterkowiczów zapewne zna narzędzia wielofunkcyjne PMF Bosch z serii zielonej. Ostatnio na rynku pojawiły się nowe modele Universal i Universal+. Są to odpowiedniki modeli PMF220CE i PMF250CES. Co to konkretnie oznacza? Tylko tyle, że został zmieniony symbol narzędzi, a sama konstrukcja, przeznaczenie PMF Bosch są takie jak do tej pory. Jeśli więc widzieliśmy u sąsiada, np. PMF 250 CES i też chcielibyśmy mieć, to śmiało można sięgnąć po Universal+.

Zastosowanie

Narzędzia wielofunkcyjne to temat rzeka. Często można się spotkać z opinią, że ile pomysłów, tyle zastosowań. Jest dużo w tym racji, choć wiadomo, że pomysły te można realizować zgodnie z przeznaczeniem narzędzia i jego możliwościami konstrukcyjnymi. Warto zatem na przykładzie PMF Universal Bosch przypomnieć, czego się po takim narzędziu możemy spodziewać. Śmiało można powiedzieć, że są to sprzęty wielozadaniowe. Narzędzia wielofunkcyjne PMF Bosch możemy wykorzystać do cięcia drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Sprawdzą się przy szlifowaniu, skrobaniu i usuwaniu fug. Po doborze odpowiedniego osprzętu możemy skrócić ościeżnicę drzwiową podczas układania parkietu i paneli, wycinać otwory pod gniazdka w karton-gipsie, wycinać niewielkie szczeliny w meblach, aby ułatwić dostęp do gniazdka elektrycznego, przecinać gwoździe i rury, oczyszczać podłogę po zdjęciu wykładziny, wyszlifować małe, trudno dostępne przestrzenie, usunąć starą farbę z drewnianych elementów czy usunąć pojedynczą płytkę. Możliwości jest naprawdę wiele. Ten ostatni przykład z płytką zasługuje na szczególną uwagę. Konieczność usunięcia płytki to duży kłopot, zwłaszcza gdy nie mamy identycznych na wymianę, a nie chcemy uszkodzić tych sąsiadujących. Dzięki narzędziu wielofunkcyjnemu nie musimy się o to martwić. Po usunięciu fugi, łatwo będzie zdemontować płytkę, nie uszkadzając płytek obok. Wystraczy wyciąć fugę, a potem delikatnie wybić płytkę. Dużym plusem narzędzi wielofunkcyjnych PMF jest fakt, że ich rozmiary pozwalają na pracę na małych powierzchniach, co często bywa kłopotliwe. Ograniczeniem może być kabel zasilający, ale jeżeli komuś bardzo to przeszkadza to zawsze może zdecydować się na model zasilany akumulatorem.

pmf universal bosch

Osprzęt

Producenci narzędzi wielofunkcyjnych dbają o to, aby użytkownik miał z czego wybierać, jeśli chodzi o osprzęt. Bosch stosuje w swoich narzędziach mocowanie osprzętu typu Starlock, dzięki któremu można szybko i łatwo wymienić potrzebną końcówkę roboczą. PMF Universal+ i Universal można wyposażyć m.in. w brzeszczoty do drewna i metalu, brzeszczoty do metalu, brzeszczoty do drewna, tarcze segmentowe, skrobaki, stopy szlifierskie, włókninę ścierną, filc polerski i uniwersalny nóż do fug. PMF-y posiadają system Magnet Hold, czyli dwa wewnętrzne magnesy, które trzymają bezpiecznie osprzęt podczas mocowania. Dzięki beznarzędziowej wymianie łatwo można wymienić końcówkę roboczą, nawet tą rozgrzaną. Dodatkowo pozycję końcówki roboczej można przestawiać co 30 stopni, co ułatwi dotarcie do konkretnego miejsca. Z taką szeroką ofertą osprzętu można z powodzeniem wykonać wiele prac. Dzięki temu narzędzia wielofunkcyjne cieszą się coraz większym powodzeniem. Nie tylko wśród domowych „złotych rączek”, ale też wśród profesjonalistów.

Dodaj komentarz