Multiszlifierka Dremel 3000 – zalety i wady

Dremel 3000 – cóż to takiego? To wysokoobrotowe narzędzie, do którego możemy mocować różne końcówki robocze. Jedni nazywają je mutliszlifierką, a inni narzędziem wielofunkcyjnym. Opinie są różne, jak to o większości narzędzi. Są tacy, którzy płaczą ze wzruszenia na widok Dremela, a także tacy, którzy by złamanego grosza na niego nie wydali. W przypadku tego narzędzia prawda leży gdzieś po środku…

Zalety

Jak to z reguły bywa, przy tego typu urządzeniach, ich główną zaletą jest wszechstronność. Wymieniamy tylko końcówki robocze i możemy szlifować, grawerować, ciąć, frezować, polerować, a nawet wiercić. Multiszlifierka Dremel 3000 występuje z różnymi konfiguracjami osprzętu: od kilku podstawowych końcówek po rozbudowane zestawy z kilkudziesięcioma akcesoriami. Przy takich zestawach pojawia się też walizka, która znacznie ułatwia przechowywanie i przenoszenie narzędzia wraz z całym ekwipunkiem. Oczywiście jeśli ktoś ma taką potrzebę, może sobie dokupować osprzęt wedle uznania. Samo mocowanie akcesoriów też nie jest nazbyt skomplikowane. Wystarczy przytrzymać blokadę wrzeciona, zwolnić uchwyt, zamocować końcówkę i dokręcić uchwyt. W zależności też od wykonywanej pracy możemy regulować prędkość obrotową od 10000-33000obr./min. Ta funkcja jest naprawdę przydatna, zwłaszcza jak mamy coś do wykończenia i potrzebujemy tylko delikatnie wyrównać kontury, np. przy grawerowaniu. Prędkość regulujemy za pomocą suwaka. Mamy tam 5-stopniową skalę. 

Multiszlifierka Dremel 3000

Minusy 

Co wkurza w Dremelu? Nie do końca jest poręczny. Oczywiście w subiektywnym odczuciu. Niby małe narzędzie, niby kompaktowe, ale jak ktoś nie jest przyzwyczajony, to może mieć problemy z odpowiednim trzymaniem tej multiszlifierki. A jeśli nie będziemy pewnie trzymać narzędzia i ręka będzie wyraźnie drżeć, to możemy mieć problem z precyzyjną pracą.

Wałek giętki do Dremel 3000

Co zrobić, żeby jednak pracowało się wygodnie?

Rozwiązaniem jest na to wałek giętki, który możemy zamocować do narzędzia. Są trzy opcje, jak go zdobyć. Albo kupić narzędzie w zestawie z wałkiem, albo dokupić sam wałek, albo… pożyczyć, jeśli ktoś znajomy akurat posiada. Trzecia opcja byłaby dla nas optymalna, bo możemy sobie przetestować wałek bez ponoszenia kosztów i przekonać się, czy z nim pracuje nam się wygodnie. Jednak już przed przetestowaniem możemy się spodziewać, że przy częstym i wzmożonym użytkowaniu multiszlifierki wałek giętki jest jak najbardziej wskazany. Robi on różnicę. Jest o wiele mniejszy i łatwiej nim manewrować. Najlepiej jeszcze, gdy multiszlifierka Dremel 3000 jest zawieszona na stojaku, a wałek giętki zwisa sobie swobodnie, co dodatkowo ułatwia pracę nim. Można zaopatrzyć się w taki profesjonalny stojak lub zorganizować sobie coś samemu. Można na przykład posłużyć się… wieszakiem na kurtki :), który bardzo dobrze sprawdzi się w roli stojaka.

Dodaj komentarz